Si për të trajtuar një kullojnë hundët në fëmijët e vegjël


Hundë i lëngshëm ose rinitit - inflamacion i rreshtim e brendshme të hundës (mukozë), shumë të shpeshta në fëmijëri. Duket se kjo është një gjë e padëmshme, por kjo është një ide e gabuar. Nose - "portat në hyrje të ajrit" e trupit tonë. Nëpërmjet të gjitha marrim ajrit të thithur. Ky është organi më i ndjeshëm në shumë shumë mbaresa nervore dhe capillaries të vogla që janë të lidhur me shumë organe. Prandaj, shkelja e frymëmarrjes hundës është vuajtje mbushur fëmija.
Mami i shqetësuar gjithmonë në lidhje me pyetjen: "Si për të trajtuar një kullojnë hundët në fëmijë të vegjël". Në kuadër të këtij neni, unë do të përpiqem të përgjigjem atë, për të dhënë disa këshilla praktike për prindërit se si të sillen në raste të ndërlikuara tek fëmijët një vit dhe më të vjetër.Undead merr 7 deri në 10 ditë, në varësi të sëmundjes themelore që e ka shkaktuar atë: SARS, infeksion adenoviral, etj Por, nëna ime duhet ta dini se në çdo rast duhet të kontaktoni një pediatër në sqarimin e ftohjet shkaqet dhe trajtimin e sëmundjes themelor.

Ndihma e parë.
Relief hundës frymëmarrje fëmija çdo mjet në dispozicion:

1) Nëse fëmija është në krevat, të heqë pjesën kryesore të shtratit. Ju mund të vendosni një jastëk nën supet, rul në mënyrë që trupi sipërme dhe kreu ishin në raport me të gjithë trupin në një kënd të vogël (40-45 °), është e rëndësishme që fëmija ishte e rehatshme për të qëndrojnë në këtë pozicion. Kjo do të ndihmojë me të mukusit të hundës është më e lehtë për të dalë jashtë.

2) fëmijëve të vegjël deri në një vit - një kontingjent i veçantë i pacientëve janë shumë të vogla, nuk thonë se ata dhemb. Ata mund të mbjellë ose kërkoni vysyakatysya, dhe bijtë e ftohtë të përbashkët do të vuajnë. Por ata mund të ndihmojnë - thith me një të butë llambë gome hundë mukusit. Kjo duhet të bëhet me shumë kujdes për të shmangur lëndimit hundës Mukoza. Procedura mund të përsëritet, por jo shumë të abuzuar atë. Ju nuk mund të lani pasazhe hundës! Dhe vetëm thith mukusit nga atje!

Ne nuk mund të lejojmë tharje e mukusit në hundë!

Për ta bërë këtë, përdorni kripur 09%, të cilat mund të gjenden në çdo farmaci, ajo është mjaft e pikoj në të dy pasazhe të hundës fëmijë të tre ose katër pika. Shumë burime të përshkruar metodat e gatimit zgjidhje kripë në shtëpi, por nuk kanë nevojë për të bërë këtë. Ju do të bëhet në shtëpi zgjidhje e dëshiruar ndonjëherë përqendrimi në vend të asistencës dëm fëmijën tuaj. Ky manipulim mund të kryhet si tek fëmijët një vit dhe fëmijët më të vjetër. Hera e parë që procedura do të sjellë një grimë siklet, fëmija mund të bërtas fillojë teshtitjes, kjo nuk është e frikshme. Dy nga këto ndjeshmërisë tri procedurave të receptorëve të mukozën e hundës për të shkuar poshtë dhe ky reagim nuk është më. Përsëriteni këtë manipulim mund të jetë 1 në orë. Është e rekomanduar për të shtuar kripur lëngshme me vaj që përmban vitaminë A ose E, ata janë shitur në një farmaci në ampula. Kjo do të parandalojë jo vetëm tharje, por moisturize, të rivendosur dhe të lehtësojë acarim të hundës. Bury një ose dy pika në të dy pasazhe hundës.


Relief hundës frymëmarrje
Nuk janë një shumë e barnave për trajtimin e rinitit në fëmijët e vegjël. Ata janë quajtur ndryshe, por ata të gjithë përmbajnë decongestants. Veprimi i tyre është i bazuar në vasoconstriction e mukozën e hundës, e cila redukton formimin dhe mukusit, duke përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme frymëmarrjen hundës. Përdoret në formën e pika, pluhura dhe tableta. Vetëm theksohet se ata kanë shumë efekte anësore, kështu që ju duhet të përdorni me kujdes të madh, duke pasur parasysh moshën e kërkuar. Abuzimi produkti medicinal nuk është shumë e pamundur, domosdoshmërisht pas frekuencën e përdorimit.


Për trajtimin e rinitit në fëmijët dhe metodën e administrimit
Shumë barna të prodhuara nën emra të ndryshëm, por si bazë në të cilën një substancë në paketim ose në manual duhet të thuhet, lexoni me kujdes. Çdo gjë varet nga prodhuesit. Unë do listë vetëm disa.


Unaza, Antyflu, Coldrex përbërës aktiv - fenilefrine. Ato mund të përdoren vetëm në fëmijët më të vjetër se 12 vjet. Ata veprojnë për 4-6 orë, pastaj doza duhet të përsëritet.

Foshnja Nazol 0.125%. Përdor në fëmijët të cilët janë një vjeçar, duke respektuar të gjitha masat, pikoj hundës jo më shumë se 1 herë për 6 orë, 1-2 pika. Në fëmijët më të vjetër se 6 vjet doza mund të rritet në 3-4 pika. Kohëzgjatja e trajtimit jo më shumë se 7 ditë!


Naftizin 0025% përbërës aktiv - imidazolin ose ksylometazolyn, drogës është menduar për fëmijët 2 deri në 6 vjet. Aplikoni tri herë në ditë dhe jo më shumë se 5 ditë!

Ksymelyn 005% e 6 deri në 12 vjeç, përdorni jo më shumë se tri herë në ditë jo më shumë se 5 ditë!

Ksymelyn 01% për trajtimin e rinitit tek fëmijët vjetër se 12 vjeç. Kohëzgjatja Trajtimi i 5 ditë!

Nazyvin 001% unik medikament për trajtimin e rinitit në foshnjat dhe fëmijët deri në një vit. Nuk është vazhduar për 12 orë. Aplikoni tri herë në ditë dhe jo më shumë se 5 ditë!


Nuk janë këshillat e shumë njerëzve se sa për të kuruar rinitit në fëmijë të vegjël, metodat janë shumë të efektshme, por kjo është një temë për një tjetër artikull tashmë.

Prinderit jenë shumë të kujdesshëm kur zgjedhjen e një medikamenti për trajtimin e rinitit në farës sate! Të gjitha këto barna kanë shumë efekte anësore dhe contraindications. Nëse fëmija juaj është i sëmurë, ndihet keq, më mirë të konsultoheni me pediatrin tuaj. Vetëm ai do të zbulojë shkakun e vërtetë të sëmundjes, të jetë trajtimi në kohë, kështu që ju do të shmangur shumë komplikime. Ruaj shëndetin e fëmijës tuaj, ajo ende nevojë për atë!