Si te zgjidhni një kozmetike të dobishme për fëmijët


Ne dëgjojmë fjalën e kozmetikës dhe në mendjet tona është imazhi i një të rrituri që e përdor atë. Por edhe më të vogla kozmetike, të nevojshme që do të duhet të kujdeset për lëkurën delikate dhe të ndjeshme. Prindërit duhet shumë seriozisht zgjedhje për një fëmijë të vogël, si në të vërtetë shumë karakteristika.
Si te zgjidhni një kozmetike të dobishme për fëmijët, ajo nuk ishte vetëm cilësinë, por edhe të sigurt - preferojnë vetëm përbërësit natyral në përbërjen e aseteve për fëmijën. Zgjidh të gjitha produktet kozmetike, duke studiuar etiketat dhe rekomandimet për përdorim. Preferojnë agjent që është miratuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe është certifikuar në vendin tuaj. Kontrolloni me pediatrin tuaj nëse fëmija juaj ka një alergji ndaj një komponent dhe një komponent pozitiv.Në mjedisin, shumë mikrobet dhe substancat toksike, ajrit të brendshëm mund të overdried, ngrohjes në verë dhe në dimër të ftohtë - të gjithë këta faktorë mund të çojë në acarim të lëkurës tek fëmijët. Për fat të keq, edhe një pelenë të zakonshëm mund të shkaktojë acarim të rënda dhe pelena janë plotësisht paajër, mund të shkaktojë iritim. Fëmijë rritet, dhe disa probleme janë duke u zhdukur dhe duke u zëvendësuar me ato të reja - adoleshentët ndryshimeve të lëkurës, puçrra fytyre dhe blackheads. Pra blejnë fëmijëve të dobishme dhe me cilësi të lartë kozmetike duhet në një moshë të re, çfarë do të jeta pak njeri ishte më të rehatshme.


Mjetet për fëmijë
Nga momenti i lindjes, një nga procedurat më të rëndësishme është banje përditshme. Krijo fëmijën tuaj dush të rehatshme dhe të dobishme. Ju mund të zgjidhni shampo për fëmijë të bazuara në përbërësit natyral - me urtë ose kamomil, të përsosur dhe kopetë. Këto barëra hypoallergenic dhe nuk do të dëmtojë fëmijën dhe do të mbrojë lëkurën e tij delikate nga tharja dhe janë antiseptics natyrore. Ky xhel mund të aplikohet si një shampo - kokë për të larë edhe i sigurt nëse "push" ende mjaft i vogël. Djersitje Shef rëndë dhe nëse nuk të duket si duhet, ju mund të jenë potnychka dhe nxituar. Shampo zierje e bimëve për të zgjedhur dhe të sigurohemi se ata nuk janë hequr në fytyrë sytë e një fëmije - përndryshe ai nuk do të donte këtë procedurë.


Për lëkurë të vogël të ujit njeri tap është shumë e vështirë, kështu që pas marrjes së një dush domosdoshmërisht zbatohen çerdhe të dobishme, moisturize e lëkurës, do të thotë: locion apo vaj - është më mirë për të blerë ato në farmaci. Ndiqni naturalness e kozmetikës dhe gjithmonë të marrë parasysh moshën e përcaktuar për aplikim. Përdorni me vajra kujdes, yndyrat vetëm patches thatë në lëkurë, përndryshe ajo do të shkaktojë clogging poret dhe të çojë në një miliaria.
Kushtoj vëmendje të veçantë për zona të tilla si bërryl dhe folds popliteal, qafën folds në ijë, ku kontakti të qëndrueshme të përhershëm me pelena. Ajo duhet të ndjekë atë të përdorur në zonat e problemit nuk duket, skuqje pelenë, përdorin fëmijët veçanta krem ​​antiseptik ose pluhur fëmijën.

Zgjidhni një pluhur që është bërë i talk mineral natyral në përbërjen ato përmbajnë vitamina të dobishme F dhe B5 - një mjet për të ndihmuar dhe lehtësimin skuqje pelenë dhe inflamacion. Mos harroni kozmetike, e cila është përdorur në "zonën" pelenë nuk zbatohet për zonat e tjera të lëkurës të fëmijëve.

Fëmijët 2 deri në 5 vjet
Fëmija juaj u rrit dhe kozmetika duhet të blejnë një tjetër. Procedura banje duhet më pëlqen atë - zgjidhni sapun të butë dhe jo kaustike, me një numër minimal të substancave alkaline dhe shampo natyrore dhe shkumë pak.

Sapun të veçantë fëmija nuk mund të jetë e lehtë, por e nevojshme - në të rritur normal alkali shumë milje, dhe kjo mund të shkaktojë pezmatim. Fëmijët sapun erë e madhe, nuk gërryen sytë përsëri dhe duket e bukur, ju mund të blini atë në formë të kafshëve, që do të interesit fëmijën. Kjo sapun mund të lani Baby Veshje nëse ai alergji.

Në këtë moshë, shampo tashmë kërkohet pak njeri. Rriturit fondet nuk janë të përshtatshme, pasi shumë përmbajnë kimikate panatyrshme që lehtë dëmtojnë ajo është e flokët e hollë dhe të dobët. Lexoni me kujdes përbërjen Ajo duhet të jetë e natyrshme, dhe pa colorants, fonde të cilat nuk shkaktojnë lotët nuk janë gjithmonë të dobishme - ato përmbajnë substanca që mund të zvogëlojë ndjeshmërinë dhe Mukoza sy shumë të thatë. Zgjidhni shampoos që nuk janë shumë shkumë - shkumë do të shkaktojë lot. Krem për fushat me probleme thatë zgjidhni parimin - duhet të zbatohet vetëm produkte të dobishme për lëkurën.


Kozmetike prej 5 deri 14 vjeç
Në një moshë të tillë të rinj për të blerë kozmetike, zakonisht vajzat. Watch për nënat dhe gjithashtu duan të kenë një gjë të tillë. Në ditët e sotme të zgjidhni kozmetikë për fëmijët është shumë i madh, por të zgjedhin cilësisë dhe kozmetikës natyrore është e vështirë. Lexoni etiketat - në nuk duhet të ketë ngjyra dhe preservatives, dhe më shumë shije dhe alkool. Gabimisht ilaç i zgjedhur mund të provokojë alergji dhe pezmatim i lëkurës. Blej produkte që vetëm i ngjajnë Makeup - bojë për vetulla, ka fëmijë që përmbajnë xhel vetëm pangjyrë dhe qerpikët nuk pikturuar, dhe vetëm krehër. Fëmijët bojra blej vetëm me bazë uji - ato nuk janë të dëmshme dhe i lau me ujë.


Në adoleshencë, ka probleme me lëkurë që do të trajtohen. Mënyra më e mirë për t'u bërë një mjek të vizitoni një dermatolog. Profesionale të identifikuar llojin e lëkurës dhe kozmetikë të veçanta mjekësore. Nëse ju vendosni të zgjidhni një rrugë - të ndjekin përbërjen: alkoolit mund të shkaktojë acarim të mëtejshëm. Tonics natyrore nuk përmbajnë alkool dhe janë të ri të përshtatshme. Ju mund të bëni maskë më të natyrshme për të lëkurës me vaj. Kozmetike dekorative duhet të përdoret rrallë, sepse ajo rrit pamjen e puçrra fytyre dhe acarim se sa më vonë të fillojnë të përdorin atë, aq më mirë për shëndetin tuaj.