Si dhe çfarë trajtojnë gripit zorrëve në fëmijët dhe të rriturit


Në një jetë të infeksionit intestinal shkaktuar rotavyrusom akut, i quajtur gripi zorrëve. Kjo sëmundje mori emrin për shkak të simptomave të gripit, si: një e papritur ka një temperaturë e lartë e trupit, dhimbje fyti, kollë dhe rrufë. Tipar i sëmundjes është se simptomat e mësipërme të kombinuara me mosfunksionim e traktit gastrointestinal, të cilat janë shprehur të lëngshme dhe të shpeshta, ndonjëherë edhe, shkumëzuar, stools pa mukusit dhe papastërtitë e gjakut, të përzier, të vjella të përsëritura. Infeksion Pra rotavirus dhe gripit - një sëmundje krejtësisht të ndryshme, kështu që qasja e tyre të trajtimit duhet të jenë të ndryshme. Gripit zorrëve fëmijët më shumë gjasa nën katër vjeç, fëmijët më të vjetër dhe të rriturit si dhe vuajnë nga kjo sëmundje, por natyrisht e saj në këtë rast shumë më e lehtë. Le të shohim se si dhe çfarë për të trajtuar gripin e zorrëve në fëmijët dhe të rriturit.


Gripi i zorrëve në fëmijët, trajtimet
Infeksioni Fëmijët rotavirus është shumë më e vështirë për shkak të zhvillimit të shpejtë e dehidrimit për shkak të vjella dhe stol të lirshme, e cila është jashtëzakonisht e rrezikshme, dhe ndonjëherë edhe mund të kërkojnë shtrimin në spital në një spital. Si pasojë, në rast të tiparet karakteristike kërkohet thirrje pediatër, dhe sa më shpejt që të jetë e mundur.
Disa droga nga gripi zorrëve nuk ekziston. Trajtimi kryesisht të synojnë reduktimin humbjen e lëngjeve të trupit të fëmijës.

Së pari, ne rekomandojmë pije të ngrohtë, të tilla si fruta zier ose komposto prej frutave të thata, në të cilin një sasi të madhe të kaliumit, marrin ushqime të vogla, por të shpeshta. Nëse vjellja vazhdon, fëmija duhet të pini 1 lugë çdo dhjetë minuta.
Gjithashtu rekomandohet pluhur "rehydron" për të mbushur mungesën e mineraleve (natrium, kalium) dhe glukozës janë të humbur me të lëngshme. Për vyvelysya substancave të dëmshme nga trupi sa më shpejt të jetë e mundur, zbatohen sorbents ("Enterosgel", "Smecta").

Nëse temperatura e trupit ka tejkaluar shenjën e 38,5 me një fëmijë duhet të japin antipiretik për të shmangur shfaqjen e mundshme gjyqësore. Përgjithësisht e mëposhtme jo-steroidal anti-inflamator droga - "Panadol" (paracetamol) ose "Nurofen" (ibuprofen).

Është e rëndësishme të dini dhe të mos harroni se një fëmijë nën 15 aspirina është i kundërindikuar (mund të zhvillohet sindromi i Reye - shkatërrimi i mëlçisë, duke çuar deri në vdekje)! Për trajtim shtesë rekomandohet marrja e probiotics ("Bifidumbacterin"), të cilat përmbajnë bakteret e dobishme që ndihmojnë të luftuar gripin e zorrëve.

Ju duhet të dini se infeksioni Rotavirus trajtohet me antibiotikë si gripi i zakonshëm, ju nuk mund të, sepse këto barna nuk vrasin viruseve.
Është e rëndësishme për të respektuar për fëmijë të sëmurë. Kur sleepiness dhe gjendja e keqe e nevojshme pjesa tjetër shtrat. Nëse fëmija është ushqyer me gji, të ushqyerit ndërpresë në çdo rast nuk mund të, për shkak të qumështit të nënës, ai do të jetë në gjendje për antitrupa që mund të ndihmojë kurë gripit zorrëve dhe të kompensojnë humbjen e lëngjeve. Prandaj, është e nevojshme për të ushqyer të qumështit të gjirit fëmijë sa më shpesh të jetë e mundur. Fëmijët më të vjetër ushqimi rekomandohet në pjesë të vogla dhe shpesh. Fëmija mund të ofrohen qull, supë perimesh lehtë, krisur. Frutat dhe perimet të sigurojë një formë të dëshirueshme zier dhe të integruar.


Si për të trajtuar të rriturit me gripin e zorrëve?
Në të rriturit, gripi zorrëve ndodh në një mënyrë shumë më të lehtë sesa në fëmijët. Ndonjëherë ka edhe asimptomatike, forma të fshehura të sëmundjes. Besohet se çdo i rritur të paktën një herë në jetën time hasur gripit patogjen zorrëve dhe të fituar disa imunitet.
Simptomat janë të ngjashme me infeksion rotavirus në fëmijë, por dehidratim ndodh jo aq shpejt dhe jo si të rrezikshme. Megjithatë, është e rekomandueshme të përdorni ujë mineral kripur pa gaz, çaj kamomil. Ju mund të bëni një pije që përbëhet nga 2 tbsp sheqer, lëng i 1/2 limoni dhe 1 tbsp. l. kripë per 1 litër ujë.

Të enterosorbents rekomanduara Metoda (aktivizimit të karbonit (1 tabletë / 10 kg peshë trupore), "Smecta"), enzimat ndihmon tretjen e ushqimit ("Mezim"), nëse është e nevojshme - antipyretics. Përveç kësaj, ju mund të merrni probiotics, për shembull, "Bifiform."

Pacienti Adult izoluar mundësisht për të shmangur infektimin e njerëzve të tjerë.
Nëse trajtimi në kohë dhe me sukses i infeksionit rotavirus në të rriturit dhe fëmijët, ajo është rreth një javë. Prandaj, në rast të simptomave duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun, sidomos nëse fëmija është i sëmurë.