Si për të trajtuar fytit në metodat fëmijët popullore


Karakteristikat kryesore të pezmatim i fytit në fëmijët është një kollë e fortë, zëri i ngjirur, wheezing, ënjtje dhe inflamacion i mukozën e laring. Nëse ju gjeni fëmijën e saj të vogël si simptoma, atëherë menjëherë të kërkojë ndihmë mjekësore dhe të mos përpiqet për të trajtuar atë vetë. Kjo sëmundje është mjaft e rrezikshme për jetën e fëmijëve të vegjël, sepse ata nuk kanë sistem imunitar është i dobët dhe mukozale edema e laring mund të formohet shumë shpejt. Për fëmijët më të vjetër pezmatim i fytit më pak e rrezikshme, por në çdo rast, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Pasi ju e dini saktësisht diagnozën dhe trajtimin e rekomanduar, ju mund të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me përdorimin e mjeteve juridike popullore. Dhe si për të trajtuar laringjit në metodat fëmijët popullore mund të gjenden në këtë artikull.


Laringjit - një inflamacion laring, e cila rrjedh nga nje infeksion viral. Së pari, nuk është një, kollë të ftohtë pastaj thatë, zëri i ngjirur është, ka një frymëmarrje pak më të përshpejtuar dhe me zi. Gjatë gjumit, më afër agimit, fëmija ngushtuar lumen të laring, dhe kur ai merr frymë ajër, ka një bilbil karakteristikë, vijë atë që i përshtatet të kollitjes, duke qarë, ankth. Personi bëhet kështu trekëndësh nasolabial zbehtë dhe kaltërosh. Temperaturën e trupit rritur pak, shumë rrallë rritet në 40 gradë.

Në këtë rast ju duhet për të thirrur një ambulancë dhe ardhjen e saj në përpjekje për të zbutur gjendjen e fëmijës. Që të filloni të siguroi atë, le të një shumë të pijshëm. Është e nevojshme për të marrë frymë ajër me lagështi, të tilla si në banjo, të hapë rubinetin e ujit të nxehtë të rritur lagështia. Për shkak të tendosje në litarët vokale e zërit të fëmijës mund të jetë e humbur, kështu që them atij se ai ishte i heshtur dhe i foli vetëm duhet të pëshpëritje. Ju mund të përdorni metodat tradicionale.

Trajtimi i pezmatim i fytit në metodat fëmijët popullore.

Ilaçet me mjaltë.
Mjaltë vetëm ose qumësht me tunika mjaltë fyt dhe heq. Ju mund të pini këto pije, ose thjesht të shpërndajë mjaltë bëjë Inhalations me mjaltë. Për mbytje duhet të shpërndajë mjaltë në ujë të nxehtë në një raport prej 1: 3 për 15-20 minuta që të thith avujt e mbulon kokën me një peshqir. Procedurat e tilla duhet të bëhet me kujdes në mënyrë që të mos merrni djegur. Për trajtimin e pezmatim i fytit tek fëmijët është e dobishme për të bërë përdorimin e inhalimi i vajrave esenciale të tilla si eukalipt, ca balsam, oe limon, nenexhik, livando, trumzë.


Trajtimi i vezëve pezmatim i fytit.
Ajo duhet të marrë 2 vezë të papërpunuara, të ndara yolks nga proteina. Në yolks shtoni sheqer dhe një sasi të vogël të gjalpë. Pastaj të sjellë poshtë përzierje në masë homogjene të bardhë. Përdorni disa herë gjatë ditës.

Ilaç popullore qumësht dhe karrota.
Për trajtimin e fëmijëve sipas metodës kombëtar duhet 05 litra qumësht, 100 g karrota. Hidh në hekura karrota qumësht dhe kuzhinier. Tendosje supë dhe për të marrë 3 herë në ditë, 2 lugë

Mjetet për gargling duke përdorur letër e hollë.
3 lugë zhvishem derdh 15 litra ujë dhe të sjellë një çiban, të lënë për 3 orë. Nevoja supë gargarë në mëngjes dhe në mbrëmje.
Çaj terapeutik.
Për të përgatitur çaj, ju duhet të merrni një plak, bedrynets, Hibiscus mjekësore, nënën dhe njerka në sasi të barabarta, përzierje, birrë në një ibrik çaji. Çaj pije nevoja mjekësore shpesh sips. Për fyt ngrohjes duhet të vonojë kalimin e lëngjeve.

Për të lehtësuar gjendjen në mjetet juridike popullore pezmatim i fytit për të ndihmuar me rrikë dhe aloe.

- Rub rrënjë rrikë Hidh 1/3 filxhan ujë të valë. Fort të mbuluar dhe të lënë për 20 minuta. Pastaj shtoni sheqer dhe përzierje mirë. Merrni çdo ditë një lugë çaji me efekt më të madh duhet të përpiqet të përtypë sa ngadalë të jetë e mundur.
- Nëse fëmija ka humbur një zë, ajo do të trajtojë metodë të tillë popullor. Ajo duhet të marrë 2 aloe fletë, pije mirë me ujë dhe mish i grirë. Nga masë rezulton të shtrydh lëng dhe shtoni të njëjtën sasi të ujit. Lëreni fëmijën tuaj të gargarë me këtë mjet disa herë në ditë.

Një zierje e lë të ferrë.
2 tbsp lë grimcuar ferrë derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë. Gargarë disa herë në ditë me tretësirë ​​të ngrohtë.

Për trajtimin e fëmijëve me një formë kronike të pezmatim i fytit.
Këta fëmijë janë shumë të ndjeshme litarët vokale, në mënyrë që ato të mos mbingarkesë, të përpiqet për të mbrojtur fëmijën nga bisedat e gjata dhe britma gëzimi. Megjithatë le të përtyp Rowan dhe bedrynets.

Gjatë trajtimit të pezmatim i fytit metodat popullore mbështesin lagështia dhomën e fëmijës. Peshqir rregullisht pastrimi i lagësht, të postuar lagësht, vendosni një enë me ujë të valë dhe ata shpesh ndryshojnë ujin. Këto masa do të ndihmojë me avujt e ujit për të rritur lagështia në dhomë.

Në përfundim, ne kujtojmë se shohim simptomat e para të fëmijës, ju menjëherë duhet të fillojë trajtimin. Dhe mbani në mend, sëmundja përparon shumë shpejt, brenda disa orëve, në mënyrë që menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore.