Si funksionon bronchiolitis tek fëmijët nën një vit


Bronkit është vendosur në inflamacion të dukshme të mukozës bronkiale. Sëmundja është në formën akute ose kronike është rezultat i një infeksioni viral mëparshëm. Sëmundja virale infektive ndikon Mukoza bronkiale. Në mungesë të trajtimit me kohë dhe të saktë të bronkit tek fëmijët një rrezik të lartë e astmës dhe pneumonia. Prandaj, duke folur për mënyrën se si bronchiolitis dukshëm në fëmijët nën një vit, duhet të marrë parasysh shfaqjen e pneumonisë dhe astmë.
Shkakton bronkit


Përveç infeksion viral i shkakton bronkit fëmijët mund të përfshijnë:
1. infeksion bakterial. Kur mikrobe të dëmshme të marrë në rrugët e frymëmarrjes e fëmijës së bashku me objekte të huaja. Ne e dimë se fëmijët e vegjël janë të tërhequr në pjesë të ndryshme të designers gojë apo lodra. Rastësisht picking frymëmarrje gojë apo trupit të huaj, fëmija mund të jetë bronkit, si mikrobet përfshira në organet e huaja, mund të shkaktojnë sëmundje.
2. kimike ose faktorë fizike që irritojë tubave bronkial. Thithja e avujve të benzinës ose kimikateve gjithashtu mund të shkaktojë shfaqjen e bronchiolitis.

3. alergji. Nëse fëmija ka një tendencë për reaksione alergjike në pluhur, erë të ndryshme, substancave, preparateve, ky reagim kontribuon acarim të bronke.
4. infeksion parazitare.
Organet e frymëmarrjes 5. armikut, të shoqëruar nga proceset inflamatore dhe purulent në mushkëri.
6. Trajtimi i gabuar dhe parakohshëm i bronkit akut ose manifestimeve fillestare mund të provokojë formë kronike e bronchiolitis. Me trajtimin e parakohshme e bronkitit akut te fëmijët mund të shkojë në fazën kronike, e cila është e gjatë dhe e vështirë për të trajtuar.


Simptomat dhe shenjat e bronchiolitis tek fëmijët
Në fillim të sëmundjes manifestohet si infeksion traktit të sipërm respirator, kollë të dobët, kullojnë hundët, dhe ndonjëherë ethe. Disa ditë rrit kollë, dhe shpesh fëmija fillon të marrë frymë, por të frymëmarrjes pastaj bëhet më e vështirë.
Në qoftë se ka të paktën një shenjë e fëmijës, ose ethe për më shumë se tri ditë, ajo duhet të telefononi menjëherë pediatrin:
- Çështjet fëmijë fishkëllimë nxjerr zë të lartë dhe thith;
- Ai nuk mund të gëlltisë të lëngshme për shkak të vështirësi frymëmarrje,

- fëmija duket buzët kaltërosh dhe gishtave. Kjo do të thotë se rrugët e frymëmarrjes janë të bllokuara, dhe nuk mjafton oksigjeni hyn në gjak.

Përveç kësaj, telefononi menjëherë pediatri është e nevojshme dhe nëse fëmija duket një nga shenjat e dehidrimit, e cila ndodh kur bronhyalyte:
- Mungesa e lot në zi;
- goja e thatë;
- duke marrë sasi të vogla të lëngjeve;
- Urinim të rralla.

Në qoftë se një fëmijë ka një nga sëmundjet që vijojnë dhe ai vuri re shenja të bronchiolitis, ajo duhet të informojë pediatrin në lidhje me të:

- sëmundje kongjenitale të zemrës;
- fibroza cistike;
- sistem imunitar të dobët;
- dysplasia bronkiale;
- kryer transplantim të organeve.

Diagnoza bronkit
Bronchiolitis është diagnostikuar me foto klinike të sëmundjes në bazë të ankesave të pacientëve. Vëmendja kryesore është paguar për të marrë pjesë kollë karakteristike me lloj pështymë, e cila është gri gjelbër ose të verdhë. Dritë hije mukusit izoluar nuk është një shenjë e pranisë së infeksioneve të etiologji bakteriale. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se jo çdo kollë mund të jetë një manifestim i bronkit. Fillimisht kollë është një funksion mbrojtës që është përdorur për të pastruar rrugët e frymëmarrjes, të tilla si prania e kollë pështymë është i dobishëm.


Masat diagnostike për të vlerësuar nëse trajtimin e bronkit tek fëmijët nën një vit:
- zbuluar cianozë e lëkurës dhe gulçim në fëmijët;
- pështymë për rynosyntsytyalnoy infeksion etiologji;
- duke dobësuar zbulimin ton dhe takikardia e mundshme të zemrës;
- monitorojnë punën e indeve ndër brinjëve;
- shqyrtimit për wheezing;
- Hulumtimi mushkërive për të rritur transparencën.

Trajtimi i bronkit
Më i rëndësishëm në trajtimin e bronkit është papranueshmërisë vetë. Qasje vetëm te një mjek mund të sigurojë trajtim efektiv, si trajtim të caktuar dhe të përshkruajnë medikamente të nevojshme mund të jetë me përvojë vetëm specialist.

Trajtimi i një fëmijë mund të jetë në shtëpi me kontrollin e vazhdueshëm të mjeku. Në rast yyazytsirnosti bëhet komplikime kronike bronkit dhe rritur temperaturën e trupit të nevojshme në spital urgjente të fëmijës.

Bronkit pakomplikuar akute mund të trajtohet me metoda tradicionale:
- Vendimi pa pije kufizim të ngrohtë;
- pjesa tjetër shtrat;
- antipyretics pritjes.

Pasi temperatura kthehet në normale, procedura mund të kryhet:

- fërkim gjoks;
- mbytje;
- Mustardë banjot këmbë ngrohja;
- mustardë.

Me trajtimin e duhur në fëmijët nën një vit e sëmundjeve bronkit fillon të ulet në dy javë. Kursi i gjatë i sëmundjes ndodh më shumë se katër javë, duhet të lajmërojnë prindërit e fëmijës. Në raste të tilla një provim shtesë.
Ndonjëherë mjeku përshkruan antibiotikë, por mos harroni se marrja e tyre duhet të kryhet në përputhje me udhëzimet dhe rekomandimet e mjekut tuaj. Trajtimi duhet të bëhet në bashkëpunim me fizioterapi dhe i nënshtrohen terapisë me antibiotikë dhe një dietë të veçantë.

Si një ndihmëse dhe drogat mund të shërbejë vetëm ata që të rekomandojë një mjek.

Fëmijët deri në vit nuk duhet të jepet asnjë expectorants dhe përdoret për të trajtuar bronkit medikamente që përmbajnë codeine. Bronchiolitis në fëmijët nën një vit duket pothuajse të njëjtat simptoma të si në fëmijët më të vjetër.