Diagnoza dhe dysbiosis fekal zorrëve


Një numër i madh i baktereve të jetojnë jo vetëm në lëkurën tonë, por edhe brenda nesh. Me disa lloje Ne jemi të përgatitur për të përmbushur kurrë, sepse ato shkaktojnë sëmundje të ndryshme, të tjerët, ne vetëm duhet të bëjë funksionin e trupit normalisht. Gojë, hundë, vagina, zorrët - të gjitha organet janë të banuara nga organizma të vogla të kategorive të caktuara llojeve dhe kanë një numër të caktuar të anëtarëve.
Shumica bakteret janë në zorrën e trashë. Mbi rëndësinë e microflora dobishme të trupit kanë dëgjuar shumë. Çfarë ndodh me trupin kur ky bilanc është e shqetësuar dhe kur emërohen diagnoza dhe dysbiosis fekal zorrëve?Rëndësia dhe funksioni i microflora normale zorrëve
Në zorrë njerëzor më shumë se 500 specie baktereve që jo të gjithë janë të dobishme për të trupit. Në raport optimal përdorur atë: bakteret kalbje, kërpudhave, maja, E. coli, enterokoke dhe të tjerët.
Bakteret e dobishme të nevojshme nga trupi dhe të kryejnë funksione të caktuara:
- përfshirë në tretje të ushqimit;
- ndihmë në detoxification që është i përfshirë në konvertimin e substancave toksike në të sigurt ose të përshpejtuar tërheqjen e tyre nga trupi;

- të ndihmuar në mbrojtjen e trupit nga zgjidhjen e mikroorganizmave të padëshirueshme;
- përmirësuar thithjen lëndë ushqyese dhe të marrin pjesë në formimin e vitaminave, veçanërisht B;
- të mbështetur sistemin tonë imunitar.

Shkaqet përçarje e microflora zorrëve
Në zorrët çekuilibër të jetë e mundur të dobishme dhe patogjenëve, të quajtur dysbiosis. Kjo dukuri është mjaft e zakonshme, dhe ndodh në pothuajse 90% e të rriturve dhe 95% fëmijë. Çfarë mund të provokojë dysbiosis:

- Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve;
- dietë paekuilibruar, i cili dëmton lëvizshmëri zorrëve dhe aktivizon zhvillimin e proceseve putrefactive;
- sëmundje e shkaktuar nga një infeksion zorrëve, dizenteria, giardiasis, salmonellozave dhe të tjerët;
- sëmundjeve të traktit gastrointestinal; kolit, gastrit, duodenitis, ulcera gastrike dhe ulcera duodenale;
- kapsllëk ose diarre shkaktuar nga dysmotility zorrëve.
Dysbiosis zakonisht është pasojë e sëmundjes dhe është e lidhur në natyrë.


Manifestime të dysbiosis zorrëve
Dysbiosis dyshuar janë simptomet në vijim:
- përçarje e traktit gastrointestinal, duke rezultuar në rritje të gazit, diarre të shpeshta ose kapsllëk, bloating dhe parehati të tjera në bark;
- të zvogëlojë aftësinë e trupit për të përthithur vitaminat çon në mangësi vitaminë;
- manifestim i reaksioneve alergjike, duke pasur parasysh aftësinë për të çhelmoj trupin dhe neutralizuar substancave të dëmshme. Më shpesh kjo manifeston dermatit atopic;

- imunitet të ulët dhe si rezultat, ftohjet e shpeshta.

Diagnoza e dysbiosis zorrëve
Në mënyrë që të përcaktohet përbërja e specieve dhe numri i mikroorganizmave që banojnë zorrë, të emëruar nga gungë fekal baktereve. Ka standarde të lejueshme sasiore për secilin lloj të baktereve, të cilat do të sqarohet gjatë studimit. Rreth 90% e mikroorganizmave duhet të bëjë "miqësore" bakteret, lactobacilli dhe bifidobacteria. Pjesa e mbetur prej 10% është kusht kufijve të lejuar për funksionimin normal të zorrëve. Zvogëlimi i numrit të mikroorganizmave të dobishme, dhe kështu në mënyrë të pashmangshme rritjen "konkurrentët" e tyre dhe të çon në dysbiosis.


Kur mbledhjen analizë fekal duhet t'i përmbahet kërkesave të caktuara:
1. feces mbledhura në një enë të pastër, e disponueshme të cilat pas plotësimit të mbyllura fort.
2. Nuk do të goditur në një enë të urinës.
3. Cal, e cila i drejtohet studimit nuk duhet të përmbajnë papastërti, dhe për këtë arsye duhet të përputhet me uyazyka mëposhtme para.
Ju nuk mund të mbledhë fron pas:
- spastrim klizmë;
- hekur oral, bismut, barium, vaj pluhur dhe vazelinë, substanca që kanë pronat e ngjyrosur;

- antibiotikët;
- qirinj hyrje.
4. Në qoftë se antibiotikët janë marrë, duket stol është mbledhur dhe jo më herët se 12 orë pas pranimit dhe 3-4 javë pasi natyrisht trajtimit ose Probiotics eubiotics.
5. A nuk miratoi ndonjë laxatives për 4 ditë për shpërndarjen analizë fekal.
6. 1-2 ditë për të mbledhur stol për të përjashtuar futje alkoolit.
7. enë me material për studim duhet të jetë në laborator brenda 3 orë pas mbledhjes.

Qëllimi dysbiosis fekal zorrëve

Për të diagnostikuar rritje e jashtëzakonshme, duhet të marrë rekomandim fekal për një mjek i përgjithshëm, specialist sëmundjeve infektive ose gastroenterologist. Në disa raste, të cilët mund të emërohen në këtë analizë:
- fëmijën e porsalindur në qoftë se nëna e tij e gjeti mastitë ose vaginitis bakteriale; si dhe, në qëndrimi të gjatë në spital, e cila rrit rrezikun e dysbiosis zorrëve;
- foshnjat dhe fëmijët e vegjël të diagnostikuar me anemi, rakit, kequshqyerja, dermatit alergjik, si dhe, në të ushqyerit e hershme artificial, çrregullime të shpeshta neuro-psikiatrike dhe infeksionet virale;

- fëmijët, pavarësisht nga mosha, janë të prirur për sëmundje të shpeshta të shoqëruar nga reaksionet alergjike;
- pas përdorimit afatgjatë i antibiotikëve, droga nonsteroidal anti-inflamator dhe terapi hormon;
- në shkelje të tretjes dhe infeksionet e zorrëve të transferuara;
- pacientët e kancerit, të kryera pas sesioneve të kimioterapia dhe rrezatimi terapia;
- në rastet e shtetit mungesës së imunitetit.

Studimi do të caktohet për trajtim kompleks, i cili duhet të:
- të rivendosur ekuilibrin e microflora të zorrës së trashë;

- normalizuar tretje dhe lëvizshmëri zorrëve;
- rritjen reaktivitetin.