Çfarë mund të thonë se analiza klinike e urinës


Pacientët të ndërgjegjshëm duhet të kuptojnë interpretimin e urinës klinike për të çojë "barabartë" Dialogu me mjekun tuaj dhe për të kuptuar thelbin e diagnozës. Shumë nuk e di edhe për këtë mund të them se analiza klinike e urinës, por ajo na lejon për të vlerësuar jo vetëm funksionin e veshkave dhe fshikëzës, por edhe të zbulojë parregullsitë në sistemet e tjera.
Ngjyra e urinës
Treguesi Norma - ngjyrë kashte-verdhë.
Ndryshimet në ngjyrë urinës:
- verdhë dhe portokalli - kur të marrë sasi të mëdha të perimeve dhe frutave me pigment portokalli (karrota, agrume, hurmë), vitamina C dhe B, ilaçe (furagin, rifampicin, piridine), dehidratim.


- kuqe ose rozë - kur të marrë panxhar ushqim, blueberries, raven, medikamente të caktuara (aspirina, dypryvan, antipyrin). Kuqe të ndritshme mund të tregojë infeksionet e traktit urinar, dhimbje barku i veshkave, prania e gurëve në veshka ose fshikëz, dhe nganjëherë kancerin e këtyre organeve.
- blu apo të gjelbër. Kjo mund të jetë ushqim (asparagus), medikamente (amitriptyline, yndotsyn, urised), me hiperkalcemia urinë blu.
- kafe të errët. Shkaqet: ushqim (fasule, aloe), droga (Chloroquine, Metronidazole, laksative me sanë), sëmundje - hepatiti, cirroza e mëlçisë, glomerulonefriti.

- zi - me melanoma (kancerit të lëkurës), alkaptonuryy.
- bardhë - mund të thuhet për degjenerim yndyror e indeve të veshkave, diabet (urinë bardha), lymphostasis veshkave (ngjyra e qumështit), phosphaturia.

Urinë Transparenca
Normalisht në urinë të shëndoshë të njeriut është e qartë. Trazim shënuar mund të rezultojë nga prania e qelizave të gjakut, pikat e yndyrë, reshje të urate, oxalate, fosfat. Urina trazuar mund të shkaktohet nga dehidrimi zgjatur, inflamacion i veshkave ose ureters, prostatitis kronike.


Përqindja e urinës
Analiza klinike për të përcaktuar peshën specifike e urinës, e cila tregon funksionin e veshkave me hollim urinë dhe koncentrim.
Kufijtë e rregullave: 1010-1028 g / l.

Hypostenuryya - pesha urinë nën 1010 g / l - mund të shkaktohet nga diabeti insipidus, dështimi kronik i veshkave, ulur reabsorption në tubthave veshkave.

Izostenuriya - paaftësia e veshkave për të prodhuar urinë koncentruar, duke rezultuar në urinë është lëshuar në një përqindje konstante e 1010-1014 g / l. Izostenuriya polykystoznoy mund të ndodhë me sëmundje të veshkave dhe dështimit akute renale.


Hyperstenuryya - pesha sipër urinë normale. Ka zgjatur vjella apo diarre, glomerulonefriti, administrimin intravenoz i barnave të caktuara (kontraste radiologjike, Dextran, manitol).

Aciditetit urinës (pH)
Urinë e një personi të shëndoshë dobët acid (pH 5-7). Aciditeti mund të them në lidhje me dietën - ngrënësit e mishit në urinë është vlera acid, perimeve dhe qumështit të ushqimit alkaline.
Aciditetit heqje urina (pH 7) vërejtur në dietë bimore, hyperkalemia, cystitis, pielonefrit, aciditet të lartë të stomakut, hiper mjekim parathyroid gjëndër.


E bardhë
Në funksionimin normal veshkat në proteina e urines nuk duhet të jetë, sepse këto macromolecules normalisht nuk mund të kalojë nëpër membranën e glomeruli veshkave. Proteina mund të jetë në një tendosje në rritje dhe hipotermi - 03 g / l në qoftë se përmbajtja e proteinave më lart, mund të thuhet në lidhje me patologjinë e veshkave - cystitis, uretyte, pielonefrit, glomerulonefriti, nephropathy, tumor.

Glukozë
Sheqeri gjithashtu normalisht duhet të mungojë. Glukozës fiziologjikisht mund të jenë nën stres të fortë, patologjikisht - diabeti, goditje, sulm në zemër, pancreatitis, lëndimet traumatike të trurit, shtatzënisë, diabeti veshkave, helmim nga fosforit dhe monoksidit të karbonit.


Bilirubin
Analizat klinike duhet të tregojë mungesën normal të bilirubin në urinë. Kjo substancë formuar nga avari e hemoglobinës dhe është excreted nga veshkat në përqendrime të larta në gjak. Shfaqja e bilirubin në urinë shkakun, anemia hemolitike, verdhëz, hepatiti, kesh, konsum të alkoolit, tumor hepatike, kolit.

Trupat Ketone
Aceton, oksymaslyana Beta dhe acidet acetoacetic shfaqen në urinë në sasi të larta (më shumë se 20-30 mg) diabet, uria zgjatur, kequshqyerja, lëndimet traumatike të trurit, tumoret e hipofizës dhe gjëndra veshkave, dehje alkoolit.


Ekzaminimi mikroskopik i urinës sedimenteve
Qelizat e kuqe të gjakut
Standardet e performancës - 1 Qelizat e kuqe të gjakut në meshkuj dhe më pak se 3 femra. Nëse më lart normale, ajo është quajtur hematuria. Qelizat e kuqe të gjakut me hemoglobinë (pandryshuar) mund të ndodhë në lezione të traktit urinar - cystitis, uretytah, urolithiasis.
Qelizat e bardha të gjakut
Normal: For Men - deri në 3 njësi për gratë dhe fëmijët - me 6. Nëse numri është në rritje, kjo tregon praninë e inflamacionit në veshkat dhe ureters.

Qelizat epiteliale

Shpesh i pranishëm në qelizat urine epiteliale, zakonisht deri në 10 qelizave. Në qoftë se shumë qeliza squamous - Analiza e mbledhjes së kryer në mënyrë korrekte. Rritja e qelizave epiteliale kalimtare është verdhëz, cystitis, kancerin e fshikëzës, dehje. Qelizat e epitelit veshkave tregojnë pielonefrit, helmimi të metaleve të rënda, refuzimi pas transplantimit të veshkave.

Cilindra
Cilindra - Elementet beftë proteina me inclusions të ndryshme. Normalisht, urina e tyre nuk është. Prania e llojeve të ndryshme të cilindra në urinë sugjeron sëmundje të veshkave, hepatitit, sëmundje të caktuara autoimune.


Bakteret
Urinë e një personi të shëndoshë duhet të jetë steril. Prania e bakterieve mund të jetë në sëmundjeve të traktit urinar, infeksionet urinare.

Në një masë parandaluese është e rekomandueshme që të hyjë në testin klinik urinë 2 herë në vit.